تقویم
کاتالوگ

معرفی کمیته‏های فنی TC8  , TC188

مربوط به حوزه دریا در سازمان جهانی استاندارد (ISO)

ایزو در سال 1947 تاسیس شده و از آن زمان 19500 استاندارد بین المللی منتشر کرده که تقریباً تمام وجوه فناوری و تجارت را پوشش می دهند.

در نشانی الکترونیک سازمان جهانی استاندارد، منوی اصلی Standard Development را که کلیک کنید این سوال را پرسیده که استانداردها چگونه تدوین می شوند؟ پاسخ آن است که یک استاندارد توسط مجمعی از متخصصان در کمیته فنی تدوین می گردد. فهرست کمیته های فنی (Technical Committees) را که باز کنید توضیح داده که شماره گذاری کمیته ها به ترتیب تاریخی که ایجاد شده اند است، مثلاً TC1 مربوط به پیچ در سال 1947 و TC269 مربوط به کاربردهای ریل قطار در سال 2012 ایجاد شدند و همچنان این فهرست طویل می شود تا نیازهای روز صنعت و معیشت مردم را پوشش دهد.

TC8 کمیته «کشتی ها و فناوری دریایی» است در نشانی: http://isotc.iso.org/livelink/livelink/open/tc8

این کمیته دارای چند زیرکمیته (SC) است از جمله:

1- نجات جان و آتش نشانی؛

2- حفاظت از محیط زیست دریایی؛

3- لوله کشی و ماشین آلات؛

4- تجهیزات عرشه؛

5- ناوبری و عملیات؛

6- شناورهای ناوبری در آبهای داخلی؛ 

7- طراحی کشتی.

اجلاس 25ام این کمیته 15 تا 17 ژانویه در لندن، انگلیس برگزار می شود.

این کمیته تا کنون 286 استاندارد منتشر کرده که از جمله موارد اخیر می توان به ISO30000:2009 تا ISO30005:2012 اشاره کرد که با موضوع بازیافت (قراضه کردن) کشتی ها جوانب زیست محیطی و مدیریت کار را موشکافی می کند.

TC 188 کمیته «شناورهای کوچک» است در نشانی: http://isotc.iso.org/livelink/livelink/open/tc188

این کمیته به استانداردسازی تجهیزات و جزئیات ساخت شناورهای تفریحی، و سایر شناورهای کوچک که از تجهیزات مشابه بهره می برند، با طول بدنه کمتر از 24 متر می پردازد. (توضیح اینکه قایق های نجات و تجهیزات نجات جان در TC 8 می گنجند.)

این کمیته یک زیر کمیته به نام «تجهیزات ایمنی شخصی»، یک کارگروه مشترک با IEC/TC 18 به نام «سیستم های رانش الکتریکی»، و چندین کارگروه  دارد از جمله:

1- قایق های بادی نجات؛

2- موتور و سیستم های رانش؛

3- سکان؛

4- ابعاد اصلی شناور و مشخصات بدنه؛

5- تجهیزات الکتریکی؛

6- آتش نشانی؛

7- دفترچه کاربر، واژگان و علامات؛

8- سیستم های سوخت گازی؛

9- چراغ های ناوبری؛

10- پایداری؛

11- درها و پنجره ها؛

12- میدان دید از محل هدایت.

اجلاس 26ام و 27ام این کمیته در اواخر ژوئن سال 2014 به ترتیب در بالتیمور، ایالات متحده و گوتبورگ، سوئد برگزار می گردد.

باعث خوشوقتی است که سازمان ملی استاندارد ایران (به نشانی: http://www.isiri.org/Portal/Home/) در پنج سال اخیر فعالیت چشمگیری در ارتباط با کمیته های فنی انجام داده و هم اکنون بیش از 100 کمیته متناظر با کمیته های فنی ایزو در کشور ایجاد شده و توسط اعضای متخصص اداره می شوند.

کمیته های فنی متناظر با ISO/TC 8 و ISO/TC 188 در اواخر سال 1390 به دعوت سازمان استاندارد با آرای متخصصان حاضر در جلسه به ترتیب با ریاست جناب آقای مهندس علی شریفی (مدیرعامل موسسه رده بندی آسیا) و دبیری دکتر فرهود آذرسینا (مشاور دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی کشور) و جناب آقای مهندس حسن رضا صفری (مدیر عامل موسسه رده بندی ایرانیان) و دبیری دکتر فرهود آذرسینا (مشاور دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی کشور) آغاز به کار کردند.

اعضای هر دو کمیته مذکور تقریباً یکسان هستند، که ترکیبی است از دانشگاهیان، صنعتگران و مهندسان و افراد خبره در نهادهای دولتی و سایرین (بیش از 50 عضو).

وظایف و اختیارات کمیته فنی به ترتیب اولویت عبارتند از:

1-   اظهار نظر درباره استانداردهای در حال تدوین.

همانطور که گفته شد استانداردهای بین المللی توسط کمیته های فنی تدوین می شوند که فرآیند آن چنین است که اول پیشنهاد تدوین توسط یکی از کشورهای عضو کمیته مطرح می شود (New proposal)، اگر رای آورد – که این موضوع تا حدی نیاز به لابی گری و توافقات قبلی دارد-، به پیش نویس تبدیل می شود و یک مسیر حدود دو یا سه ساله طی می کند تا نهایتاً استاندارد جهانی شود. در مراحل مذکور کشورهای عضو از جمله ایران در TC 8 و TC 188 باید نظر و رای بدهند. سازمان استاندارد هنوز انگیزش مالی برای این فعالیت ها تعریف نکرده است.

2-  پیشنهاد تدوین استاندارد ملی.

این کار می تواند ترجمه یک استاندارد بین المللی و در صورت لزوم بومی سازی آن باشد. البته بخش تدوین استاندارد ملی در سازمان جداست ولی این ارتباط حیاتی بین بخش بین الملل و ملی باید برقرار شود. سازمان ملی استاندارد بابت تدوین استاندارد ملی مبلغی می پردازد.

3-  پیشنهاد تدوین استاندارد بین المللی.

در صورتی که New proposal در کمیته جهانی رای بیاورد، سازمان استاندارد با افراد مرتبط قرارداد می بندد.

دبیرخانه کمیته های فنی کشتی ها و فناوری دریایی و شناورهای کوچک در ایران در دبیرخانه شورای عالی صنایع دریایی کشور مستقر هستند. دوره فعالیت سه ساله است (این دوره از 1391 تا 1394) و برای تمام اعضا حکم عضویت صادر شده است.

برخی کمیته ها مثلاً کمیته فنی متناظر فولاد برای عضویت معیارهای بالایی تعریف کرده و حق عضویت سالانه دریافت می کند که از آن محل در ازای فعالیت اعضاء مبالغی پرداخت می کند. همچنین برای فعالیت های آن کمیته اساسنامه ای تنظیم شده؛ شاید خوب باشد ما نیز چنین کنیم.

نشانی سازمان جهانی استاندارد: http://www.iso.org/iso/home.html

گزارش گروه ویژه استاندارد 

معرفي کمیته های فنی متناظر ISIRI/TC8 و ISIRI/TC188

* مشاركت جمهوري اسلامي ايران در فعاليت هاي سازمان بين المللي استانداردسازي  (ISO)و تشكيل كميته هاي متناظر با كميته هاي فني ISO كه وظيفه تدوين استانداردهاي بين المللي را بر عهده دارند.

* يكشنبه اول اسفند 1389 انتخاب مسئولین (دبیر، رئیس و نائب رئیس) كميته هاي فني متناظر كشتي ها و فناوري دريايي TC8 و شناورهاي كوچك TC188.

* آگاه‌سازي دانشگاهيان، صاحبان صنايع كشتي و قايق سازي و شركت هاي طراحي مهندسي، موسسات رده بندي و دست اندركاران امر در دولت از روند استانداردسازي جهاني و در نتيجه موضوعات روزآمد صنايع مربوط.

* هدف از ارسال اسناد استاندارد، ترجمه اسناد نمي باشد، بلكه انتظار مي رود اعضاي كميته‌هاي متناظر درباره اسناد نظرات كارشناسي اعلام بفرمايند.

* تدوين استاندارد ملي در اين حوزه، كه علاوه بر استفاده از تجارب كارشناسان و خبرگان، نيازمند فعال شدن بخش R&D در صنايع مربوط مي باشد.

«كشتي ها و فناوري هاي دريايي»  Ships and Marine Technology

TC8- SCOPE: Standardization of design, construction, structural elements, outfitting parts, equipment, methods and technology, and marine environmental matters, used in shipbuilding and the operation of ships, comprising sea-going ships, vessels for inland navigation, offshore structures, ship-to-shore interface and all other marine structures subject to IMO requirements.

 

TC 8/AG           Advisory Group

TC 8/WG 1      Ship Recycling

TC 8/SC 1        Lifesaving and fire protection

TC 8/SC 2        Marine environment protection

TC 8/SC 3        Piping and machinery

TC 8/SC 4        Outfitting and deck machinery

TC 8/SC 6        Navigation and ship operations

TC 8/SC 8        Ship design

TC 8/SC 11      Intermodal, inland navigation and short sea shipping

TC 8/SC 12      Ships and marine technology – Large yachts

«شناورهاي كوچك»  Small Crafts

TC188- SCOPE: Standardization of equipment and construction details of recreational craft, and other small craft using similar equipment, up to 24 metres length of the hull.

TC 188/WG 1              Propeller tapers

TC 188/JWG 1            Joint ISO/TC 188 – IEC/TC 18: Electric propulsion systems

TC 188/WG 2              Inflatable boats

TC 188/WG 3              Deck fittings and rigging parts

TC 188/WG 5              Engine and propulsive systems

TC 188/WG 6              Retention systems

TC 188/WG 7              Steering gear

TC 188/WG 9              Main dimensions of the craft and identification of the hull

TC 188/WG 10            Electrical equipment

TC 188/WG 11            Sea-cocks and through-hull fittings

TC 188/WG 12            Fire protection

TC 188/WG 13            Operating symbols

TC 188/WG 15            Inflatable liferafts

TC 188/WG 16            Gaseous fuel systems

TC 188/WG 17            Owner’s manual

TC 188/WG 18            Scantlings

TC 188/WG 19            Navigation lights

TC 188/WG 20            Windows, portlights, hatches, deadlights and doors

TC 188/WG 21            Cockpits and cockpit drainage

TC 188/WG 22            Stability

TC 188/WG 24            Field of vision from helm position

TC 188/WG 25            Manoeuvring speed and powering

TC 188/WG 27            Personal watercraft

TC 188/WG 28            Joint TC 188-TC 43/SC 1 WG : Measurement of airborne noise

TC 188/WG 29            Galley stoves

TC 188/SC 1                Personal safety equipment

گزارش عملكرد از زمان تشكيل كميته ها

1- تكميل برگه هاي عضويت توسط بيش از 40 نفر از متخصصان صنايع دريايي.

2- ارتقاي عضويت ISIRI در زيركميته ها به طوريكه هم اكنون وضعيت عضويت ايران در TC8 عضو فعال و زيركميته هاي آن و TC188 عضو ناظر مي باشد.

3- بررسي اسناد استاندارد و ارايه نظرات كميته متناظر به كميته جهاني؛ به عنوان مثال راي ايران به همراه نظرات كارشناسي درباره مدارك زير ارسال و در شمارش آراي جهاني لحاظ گرديد:

* ISO/CD 30004: Ship recycling management systems — Guidelines for the implementation of ISO 30000

* ISO/FDIS 28002: Security management systems for the supply chain — Development of resilience in the supply chain — Requirements with guidance for use

4- برگزاري اولین جلسه كميته‌هاي فني در تيرماه 1390 جهت معرفی کمیته های فني «كشتي ها و فناوري هاي دريايي» و «شناورهاي كوچك»، گزارش عملکرد کمیته ها در فصل بهار 1390، تصمیم گیری درباره صدور حکم عضویت اعضای کمیته ها از طرف سازمان استاندارد و نيز بررسی امکان افزایش مشارکت اعضا در تدوین اسناد استاندارد.

5- پيشنهاد تدوين استاندارد ملي تحت عنوان «استاندارد ساخت شناورهاي فايبرگلاس با لايه گذاري دستي».

تعریف استاندارد

آنچه طبق قرارداد، سنت، یا قوانین نمونه ای برای سرمشق به کار می رود و اجرای آن قبول عام یابد. وضع قوانین و مقرارت برای تعیین کیفیت و مشخصات مطلوب یک کالا را استاندارد میگویند.

استانداردها بر حسب گستردگی دامنه تحت پوشش، دارای پنج سطح کارخانه ای، شرکتی (جامعه ای)، ملی، منطقه ای و بین‌المللی هستند. استاندارد کارخانه ای توسط یک کارخانه برای استفاده در همان واحد تدوین می شود. البته گاهی کارخانجات، شرکتها یا تشکیلاتی که در یک زمینه خاص فعالیت می کنند، از طریق ایجاد یک جامعه یا انجمن، استانداردهای خاص خود را تدوین می کنند مانند انجمن جوشکاری آمریکا (َAWS).

استاندارد ملی توسط موسسه استاندارد در یک کشوربا توجه به تمام شرایط خاص همان کشورمانند اقتصادی، اجتماعی، علمی وفنی تهیه می شود.استانداردهای منطقه‌ای توسط کشورهای عضو یک پیمان منطقه ای خاص تهیه می شود مانند کمیته استاندارد اروپایی.استاندارد بین‌المللی توسط سازمانهای مربوطه به منظور قابلیت استفاده بین‌المللی تهیه می شوند. مانند استانداردهای تهیه شده توسط سازمان بین‌المللی استاندارد، کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیک  .(IEC)

سازمان بین‌المللی استانداردسازی

لوگوهای سازمان در دو زبان انگلیسی و فرانسوی، شامل حروف ISO تلفظ می‌شود /ʌɪsəʊ/ و معمولاً با این حروف به آن اشاره می‌گردد. با این وجود این حروف اختصار نام کامل آن در هیچ یک از این دو زبان نیست. نام این موسسه از کلمه یونانی ἴσος isosبه معنای برابری گرفته شده است. با توجه به اینکه مؤسس این سازمان متوجه گشت که حروف مخفف این سازمان در زبان‌های مختلف با یکدیگر یکسان نیست ISO را به عنوان نام سازمان انتخاب نمود و خود این مطلب نشان دهنده هدف این سازمان یعنی برابری و استانداردسازی فرهنگ‌هاست.

اولین تشکیلات مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با تصویب قانون اوزان و مقیاس‌ها در سال ۱۳۰۴ خورشیدی مطرح می‌شود. بعدها در سال ۱۳۳۲ به لحاظ ضرورت تعیین ویژگی‌ها و نظارت بر کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی، ایجاد تشکیلاتی رسمی مورد توجه قرار گرفت و هسته اولیه تشکیلات سازمانی مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، به صورت اداره‌ای در اداره کل تجارت وقت شکل می‌گیرد. در سال ۱۳۳۹ با تصویب قانون تأسیس مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی، مؤسسه کار خود را در چارچوب هدف‌ها و مسئولیت‌های تعیین شده آغاز می‌کند و در همان سال به عضویت سازمان بین المللی استاندارد ISO درآمد. در سال ۱۹۸۷ کمیته فنی ۱۷۶ سازمان بین المللی استاندارد (ISO/TC 176) سری استاندارد ISO 9000 را به جهانیان ارائه نمود. هدف از تدوین این سری از استاندارد، به وجود آوردن الگویی بین المللی برای پیاده سازی و استقرار سیستم‌های مدیریت و تضمین کیفیت بود که مورد استقبال فراوان در سطح دنیا قرار گرفت. سیستم‌های مدیریت کیفیت به منظور ثبات سطح کیفیت تعریف شده و بهبود کیفیت از طریق اصلاح فرایندها در سازمان پیاده سازی می‌شود. الگوی اجرای این سری استاندارد برای بار چهارم در سال ۲۰۰۸ مورد بازبینی و ویرایش قرار گرفت. در ویرایش سال ۲۰۰۸ دیدگاه فرایند گرا همچنان مورد تاکید است. استاندارد مدیریت کیفیت با تکیه بر اصول ۸ گانه شکل گرفته است:

* مشتری محوری

* رهبری

* مشارکت کارکنان

* فرایند گرایی

* سیستم گرایی

* بهبود مستمر

* تصمیم گیری بر پایه واقعیات

* ارتباط متقابل سودمند با تامین کنندگان

استاندارد ایزو ۹۰۰۱ برای هر سازمانی فارغ از نوع فعالیت و اندازه آن‌ها قابل اجراست. گواهی نامه  ISO 9001  نشان می‌دهد که سازمان سیستم مدیریت کیفیتی منطبق بر خواست و نیاز مشتری مستقر کرده است. یک سیستم با طراحی و اجرای خوب دارای فواید ذیل است:

* هدفمندی سیستم مدیریت کیفیت

* کنترل بهتر فرآیندها

* افزایش بهره وری

* کاهش هزینه ها، ضایعات، مرجوعی ها و بهبود اطمینان از محصول

* ایجاد چهارچوبی برای بهبود مستمر هر فرآیند

* کنترل بهتر فرایندها

* افزایش بهره وری

به منظور آشنایی بیشتر با نظام نامه، تشکیلات و فعالیت های سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، برخی از آیین نامه ها و فرم های ارزیابی این سازمان در زیر آورده شده است:

1- نظام نامه کمیته ملی استانداردهای ایزو

2-آیین نامه تشکیل، فعالیت و نظارت بر عملکرد کمیته های فنی متناظر

3- آیین نامه های اجرایی کمیته ملی استانداردهای ISO

4- فهرست کمیته های فنی متناظر ISO

5- فرم ارزیابی عملکرد کمیته های فنی متناظر

6- فرم ارزیابی و امتیازدهی به منظور تعیین دبیران کمیته های فنی متناظر

این مطلب را به اشتراک بگذارید :
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.